Offer 383105
HEIDELBERG SM 74-4+L (X) from 2001
4 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383105 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM 74-4+L (X) |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2001 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | ALCOLOR VARIO dampening system<>CP 2000 Control Center<>Suction feed board<>Preset - automatic size device<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>Technotrans refrigeration<>Sidelay control<>Double-sheet control<>Chromed impression cylinders<>Non-stop feeder and delivery<>Chambered doctor blades<>anilox coater<>High pile delivery<>GRAFIX Alphatronic 200 powder sprayer<>BACHER Register System<>Chromed cylinders |
Technical details
| Max. paper size | 520x740 mm |
|---|---|
| Smallest size | 210x280 mm |
| Image area | 510x740 mm |
| Speed | 15.000sh/h. |
| Power consumption | 70 kw |
| Length | 9650 mm |
| Width | 2760 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight approx. | 25185 kg |
| Colors | 4 |
| HS Code | 84431300 |