Offer 382415
HEIDELBERG XL 105-6+LX from 2008
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382415 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | XL 105-6+LX |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 221 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Dedicated tower coater <>Prinect PressCenter console for ink and register<>Air-cooled peripherals with CAN control<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>Preset Plus in feeder and delivery<>Non-stop feeder and delivery<>AirStar Pro Air cabinet water-cooled<>Clean CleanStar powder sucker<>Antistatic device StaticStar<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>anilox coater<>Chambered doctor blades<>Extended Delivery<>CombiStar refrigeration and recirculation<>ITC Ink temperature control<>HEIDELBERG Drystar infra-red dryer + hot air<>Weko AP500 Powder Spray |
Technical details
| Max. paper size | 750x1060 mm |
|---|---|
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 740x1050 mm |
| Plate size | 811x1055 mm |
| Speed | 3.000 to 18.000 sheets/h. |
| Power consumption | approx. 170 Kw |
| Length | approx. 16.500 mm |
| Width | 4670 mm |
| Height | 2084 mm |
| Weight approx. | approx. 60.000 kg |
| Stock thickness | 0.03 |
| Blanket size | 855x1077 mm (34.84 x 42.40 in) |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images