Offer 382447
HORIZON BQ 480 from 2020
Perfect Binders
Offer Details
| Offer Number: | 382447 |
|---|---|
| Brand: | HORIZON |
| Model: | BQ 480 |
| Manufacturer | HORIZON |
| Condition: | Good |
| Year: | 2020 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. BQ-480 EVA<>• Main clamp book width<>• Milling head<>• Spine glue length<>• Cover size & scoring<>• Cover nipping unit<>• Book delivery width<>EVA hotmelt roller type spine gluing tank<>EVA hotmelt side gluing discs with glue length cut-off<>Improved delivery table for gentle handling of thicker or PUR bound books.<>Including accessories, tools & manuals.<>Accessories:<>Auto calliper book measuring device, for quicker make-ready.<>Hand feeding station<>Milling and roughening station |
Technical details
| Cover size max. | 660x320 mm |
|---|---|
| Cover size min. | 135x225 mm |
| Cover thickness max./min. | 0,3 to 65 mm |
| Max. speed | max 1.350 cycles/h. (EVA) | max 1.000 cycles/h. (PUR) |
| Max. book size | 320x320 mm |
| Min. book size | 150x145 mm |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
| Book block thickness | 1 to 65 mm |
PRICE: Upon request
Images