Offer 382428
KAMA PROCUT 58 from 2021
Die Cutter (Flatbed)
Offer Details
| Offer Number: | 382428 |
|---|---|
| Brand: | KAMA |
| Model: | ProCut 58 |
| Manufacturer | KAMA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2021 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Heidelberg feeder, <>Servo driven feeder with double sheet control, <>Motorized pressure control (MPC),<>right/left side lays with register sensors, <>Standard chase, '4+1' System: 1 pc. 4 mm base plate, 1 set of 1 mm counter plates (5 medium, 1 hard), <>Visual cutting force indicator with overload protection PIAB System for connection to central blowing air, <>compressed air and vacuum supply. |
Technical details
| Sheet size max | 580x400 mm |
|---|---|
| Sheet size min. | 210x148 mm |
| Gripper margin | 10 mm |
| Platen pressure max. | 120 tons |
| Production speed | 6.000 sh/h. |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |