Offer 383094
KBA-RAPIDA RAPIDA 105-5 (2000+) from 2005
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383094 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 105-5 (2000+) |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Very good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | 175 Mio |
| Machine number: | |
| Description: | P40 model<>FAPC fully automated plate change<>ACR Control (videoregister)<>Antostatic Kersten high-performance version<>Pile entry in paper travel direction<>Capacitive double sheet control<>Bacher register<>Densitronic Basic doubted on the Colortronic table<>Baldwin automatic wash-up devices<>ITC for ink rollers<>Non-stop on delivery<>Grafix Megatronic powder sprayer<>Technotrans with AlcoSmart <>Control Console with 17" touch screen |
Technical details
| Max. paper size | 720x1050 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 710x1040 mm |
| Speed | 16.000 sh/h |
| Width | 4030 mm |
| Height | 2280 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 2 x full trucks |
| transport by sea | 2 x 40 ft containers |