Offer 382854
KBA-RAPIDA RAPIDA 106-8 from 2008
8 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382854 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 106-8 |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 240 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. Rapida 106-8 SW SPC<>Antistatic equipment feeder and delivery, high-performance<>version<>SIS – Sensoric Infeed System, without mechanical side lay<>system<>Pneumatic plate bending device at the gallery<>DriveTronic SPC - Simultaneous Plate Change incl. paper<>stretch compensation<>DriveTronic Plate Ident<>Inking unit temperature control without ink duct roller<>cooling, incl.<>Technotrans Beta C High tech combi cooling unit<>CleanTronic - Multi-purpose washing system for blankets and<>impression cylinders & roller washing system for conventional<>inks<>1x Winding stand incl. supply reel, motorized<>4 set Additional washing cloth spindle<>Nonstop rollers for uninterrupted production on delivery<>Powder removal (Koenig & Bauer)<>EES - Emission Extraction System<>Dynamic sheet brake with four speed – compensated suction<>belts<>Package water-cooling for combi cooling unit and air supply<>cabinet (Technotrans)<>Booster for water cooling in case of temperatures above 35°C<>up to 40°C (Technotrans)<>Wallscreen for visualisation of all press processes<>ErgoTronic ColorControl - Automatic ink density<>measurement along x and y axis at the ErgoTronic console<>QualiTronic ColorControl (perfecting) - Inline ink density<>measurement<>ErgoTronic ICR - Integrated Camera Register, automatic<>register measurement at the ErgoTronic console<>LogoTronic CIPLinkX<>Digital speed display<>PWVA Plate change<>INTERCOM |
Technical details
| Max. paper size | 740x1060 mm |
|---|---|
| Smallest size | 340x480 mm |
| Image area | 795x1050 mm |
| Plate size | 730x1050 mm |
| Speed | 15.000 |
| Colors | 8 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images