Offer 382239
KBA-RAPIDA RAPIDA 142-6-T+L from 2006
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382239 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 142-6-T+L |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2006 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 325 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. RA142-1+T-6+L ALV3 HYBRID<>7 Colour with Coating<>Raised Machine: High Raised 420mm<>CX Package for Microflute and Heavy Board (up to 1.6mm)<>Hybrid Technology for Conventional and UV Printing<>SAPC Plate Change<>Colortronic Remote Inking<>Densitronic-S<>ACR-Control<>CIPLink<>Anilox coater<>Extended Delivery 3,900mm (ALV3)<>Interdeck in all Units<>Eltosch IR/TL/UV Drying System in Delivery<>Additional IR/TL/UV-Dryer Tower after 1. Unit<>4x moveable UV Casettes<>KBA Nonstop equipment manuell (CX)<>De-electrification KERSTEN high-performance design (feeder, system)<>Additional package "Wash & Print"<>WEKO AP 232<>ACS (Air Cleaning System)<>Non Stop Feeder and Non Stop Delivery<>Sheet flow control cardboard (> 450g / m²) (CX)<>Inking unit temperature control<>Washing device for normal color or UV color<>2 x electromechanical double sheet control (for microwave / thick Cardboard)<>Dust extraction (for cardboard)<>Intercom<>Cardboard sheet guide with mechanical guide bars/blown air for thick cardboard (CX)<>Coating unit with chamber doctor blade (Harris Bruno) and anilox roller<>Motorized anilox roller changing device (crane)<>Varnish / cleaning system (Harris + Bruno) for disp / UV fully automatic.<>S-suction roller for 60g / m² to 1.2mm<>BALDWIN Combiliner 852 high-tech cooling combination device<>IPASONIC, AMX and filter unit, with air cooling for wet and dry offset<>Eltosch Dryer IRK6-V3+TL11-V3+KL+00/UVSKW(160/SL)DS0/3+KWL<>Colortronic (Register, Dampening and Ink Remote System Control)<>anilox coater |
Technical details
| Max. paper size | 1050 x 1450 mm |
|---|---|
| Smallest size | 500 x 600 mm |
| Image area | 1040 x 1450 mm |
| Speed | 15.000 c/h |
| Colors | 6 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images