Offer 383121
KOMORI LITHRONE 540 from 2001
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 383121 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone 540 |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2001 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | - KHS<>Accessories<>- Cabinets water cooled<>- Compressed air compressor, excluded<>- Heat exchanger for cabinets, excluded<>KOMORIMATIC dampening system<>PQC Print Quality Control<>AMR preset device for sheet size + thickness<>Steelplate in feeder<>FAPC automatic plate change<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device<>TECHNOTRANS cooling + circulation unit<>ITC Ink temperature control<>IVT infra red dryer<>Non-stop delivery<>Powder sprayer |
Technical details
| Max. paper size | 720x1030 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 705x1020 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Power consumption | 50 kW |
| Length | 10.480 mm |
| Weight approx. | 42.700 kg |
| Stock thickness | from 150 gr to 1,5 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 2 |
| transport by sea | 2 x 40 ft container |