Offer 382970
KOMORI LITHRONE LS 540+C(X) (2000) from 2007
5 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382970 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 540+C(X) (2000) |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2007 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 72 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Mod. LS 540 H+C<>Control and Monitoring Systems<>• Remote Quality Control System PQC-S (Print Quality Control System):<>* Remote ink control<>* Remote dampening control<>* Remote register control:<>o Longitudinal ( /- 2 mm)<>o Lateral ( /- 3 mm)<>Cylinder Control Parameters<>• Diagonal – plate ( /- 0.2 mm)<>• Remote cylinder skew control – at feeder ( /- 0.3 mm)<>• Remote cylinder stretch control – at feeder (0 – 0.6 mm)<>• Komori Management System – KMS 4<>• 2x touchscreen control monitors<>• Advanced printing control system – Komori KHS<>o X-Rite IntelliTrax:<>* Automatic spectrodensitometer<>* Online spectrophotometric sheet control<>* Printflow Color Control Software<>Production Process Automation<>• Automatic Format Preset:<>* Feeder head<>* Side lay<>* Brushes and rollers on delivery table<>* Side air blower<>* Jogging and braking<>* Remote head and impression settings<>Feeder<>• Stream feeder with 1150 mm pile height<>• Feeder head with lifting and forwarding suckers (2x)<>• Deionizing blower<>• Carton equipment<>• Suction belt feed table<>• Electronic side lay and front lay control<>• Front lay bar skew adjustment<>• Ultrasonic double-sheet detector<>• Non-stop feeding function<>• Electronic pile height control<>• Pneumatic side lay<>Inking Unit<>• Precise ink feed adjustment (500 ink key opening steps)<>• Inking unit with 20 rollers, including 4 form rollers of various diameters<>• Adjustable ductor dwell timing<>• Remote inking zone control from PQC-S console<>• Separate vibrator drive<>• Ink vibrator cooling system<>• Remote axial roller movement adjustment<>• Option to disengage drive of first and last unit<>• Continuous dampening – suitable for alcohol and alcohol-free printing<>• Oscillating distributing roller prevents banding<>• Reduced feed roller speed<>• Pneumatic engagement/disengagement from console<>• Dampening solution level sensor<>Coating Unit<>• Suitable for aqueous and UV coatings<>• Remote register and substrate thickness adjustment<>• Special shadowless grippers<>• Extended delivery: 2.00 m<>• Compatible with both rubber blankets and photopolymer plates<>• Chambered doctor blade system TRESU<>Delivery<>• High pile delivery with 1150 mm stack height<>• Sheet decurler<>• Deionizing bar<>• Automatic lubrication of delivery chains<>• Production counter<>• Mechanical pull-out of sample sheet<>• Grafix Megatronic powder spray device:<>* Automatic speed compensation<>* Powder level monitoring<>• Engagement/disengagement of dampening and inking rollers<>Auxiliary Equipment<>• Plate punch: BEIL Registersysteme GMBH 830-S-H-Manual<>• Plate bender<>Cooling and Circulation Systems<>• Dampening solution cooling: Technotrans Alpha.d 60L-5 Combicontrol 2.5 aquados.a 5<>• Ink vibrator circulation and cooling: Technotrans Alpha.t 120 L-5<>• IR dryer: Baldwin IVT Graphiset4 (48 kW)<>• Dispersion coating circulation: Technotrans Alpha vBandwith electric pumps<>Additional Equipment<>• Anilox roller: APEX – 120 l/cm<>• Feeder pump: DVT 3.140 – Becker<>• Transformer: 150 kVA – SBA<>• Filters: MIF 3340 EMC – Deltron Radikor<>• PQC console lighting – Just<>• 5 sets of inking and dampening rollers – Westland/Böttcher<>• Spare dampening rollers for all units<>• Spare inking roller cores<>Optional Equipment<>• Data converter: CIP ¾<>• Compressor set: EPC 630-250 – Gietart/Kaeser<>KOMORIMATIC dampening system<>Preset - automatic size device<>Automatic blanket, roller and impression-cylinder washing device |
Technical details
| Max. paper size | 720x1030 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Speed | 15.000 /h |
| Length | 10500 mm |
| Colors | 5 |
| HS Code | 84431300 |
PRICE: Upon request
Images