Offer 383129
MUELLER-MARTINI PANTERA from 2007
Perfect Binders
Offer Details
| Offer Number: | 383129 |
|---|---|
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Pantera |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2007 |
| Incoterm: | Load On Truck |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Immediately |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Pantera 1577 Binding Line consisting of:<>- Machine body with 12 automatically adjustable clamping jaws<>- Drive unit with manual feed<>- Pressing station with a set of Teflon-coated pressure plates<>- Electric roller drive system<>- Sloped book outlet channel<>- Glue vapor extraction for the glue unit<>- Interactive Assistant "Companion":<>- Glue tank and spindle temperature control<>- Hot-spine gluing unit with 2 rollers<>UNO-CB12 Counting Stacker, <>Counting Stacker Uno-CB-12/240<>PUR glue gluing machine with two feed rollers<>Hot side gluing unit<>Premelter for spine gluing unit<>Premelter for melting PUR glue, model MOD 30<>Conveyor system 1578 with the following components:<>Control panel for up to 16 + 1 drives, with touchscreen and controls for optimal production flow depending on selected speeds<>MERIT S three-knife cutter, model 3671, |
Technical details
| Binding thickness | 2 mm (1/16") |
|---|---|
| Cover size max. | 640 mm |
| Cover size min. | 202 mm |
| Max. speed | 900 to 4,000 cycles/hr. |
| Max. book size | 380x320 mm |
| Min. book size | 120x100 mm |