Offer 379534
ROLAND R 802-6 from 1975
2 Color
Offer Details
| Offer Number: | 379534 |
|---|---|
| Brand: | ROLAND |
| Model: | R 802-6 |
| Manufacturer | ROLAND |
| Condition: | Good |
| Year: | 1975 |
| Incoterm: | EX Works |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | TGC Thesis<>Giardina GST UV from 2010 with 3 lamps and extended delivery<>some rollers as spare parts<>ROLANDMATIC dampening system<>Mabeg feeder |
Technical details
| Max. paper size | 1000x1400 mm |
|---|---|
| Smallest size | 600x850 mm |
| Image area | 990x1400 mm |
| Plate size | 1140x1410 mm |
| Speed | 10.000 sh/h |
| Power consumption | 36.5 kw |
| Length | 8460 mm |
| Width | 4550 mm |
| Height | 2900 mm |
| Weight approx. | 31.950 kg |
| Colors | 2 |
| HS Code | 84431300 |